en tr

Vine Hacklendi!

Bilişim

Bir güvenlik araştırmacısı tarafından keşfedilen güvenlik açığı, internet alemini şoke etti. Güvenlik araştırmacısı, bulduğu açık sayesinde Vine’ın kaynak kodlarının tamamına erişmeyi başardı!

Vine, 2012 yılından beridir hayatımızda olan ve 6 saniyelik kısa videolar paylaşmamıza olanak sağlayan bir mobil uygulama.

Twitter bünyesinde geliştirilen bir proje olan Vine, şu günlerde eskisi kadar popüler olmasa da hala oldukça yüksek sayıda aktif kullanıcı sayısına sahip.

Hindistan’da yaşayan bir güvenlik araştırmacısı olan Avinash tarafından geçtiğimiz günlerde Vine’ın kaynak kodlarına tamamen erişim sağlayan bir açık keşfedildi.

16-07/24/qqasoi2.png

Linux üzerinde, Docker isimli bir yazılım yardımıyla kaynak kodlarına ulaştığını belirten Avinash, özel API ve gizlenmiş kodlar hakkında bilgi vermekten kaçındı.

Kodlara erişmekle kalmayıp, kendi bilgisayarı üzerinden de çalıştırarak olayın gerçekliğini bir kez daha kanıtlayan Avinash’in yaptıkları gündeme bomba gibi düştü.

Ayrıca Avinash, bulduğu açık sayesinde Twitter’dan resmi olarak $10,080 değerinde para ödülünü kazanmayı da başardı.

Henüz 23 yaşında olan Avinash, şimdiden Twitter üzerinde 19 güvenlik açığını keşfetmeyi başarmış.

Kaynak: shiftdelete.net

Bilişim
Turkcell’den 5G sesleri

Turkcell, dünyada sayılı operatörün sunabildiği NB IOT’i (Dar Bant – Nesnelerin İnterneti) Türkiye’de ilk kez ticari olarak kullanıma başlıyor. Yaşam alanlarımız her geçen gün biraz daha “bağlantılı” hale geliyor. Bir yandan 4.5G altyapısına yatırım yapmaya devam eden Turkcell, bir yandan da 4.5G şebekelerde yeni nesil inovatif uygulamaların kullanımı için gerekli …

Bilişim
Microsoft’tan konuşma tanımlama devrimi!

Microsoft konuşma tanımlama hata oranı konusunda yaptığı çalışmaların meyvesini almışa benziyor. Şirket, elde ettiği düşük hata oranlarıyla rakiplerine meydan okuyor. Microsoft, konuşma tanımlama Teknolojisiyle ilgili çabalarında yeni bir kilometre taşına ulaşmayı başarmış durumda. Şirket, araştırma ekibinin geçtiğimiz yıl elde ettiği yüzde 5.9 olan hata oranında çıtayı daha yükseğe çıkardıklarını ifade ediyor. Microsoft konuşma tanımlamada büyük başarı elde …

Bilişim
Yapay zekâ robotu uzmanları korkuttu!

Facebook, yapay zekâ araştırması laboratuvarında İngilizce’yi bırakıp “kendi dillerinde” konuşmaya başlayan chatbot’ları kapattı Facebook Yapay Zekâ Araştırma (FAIR lab) laboratuvarında üretilen ve “kendi kendine öğrenen” chatbot’lar, kendi uydurdukları dille konuşmaya başlayıp araştırmacılar tarafından anlaşılmaz hale geldi. Facebook da yapay zekâ geliştirme çalışmalarında şimdilik geri adım atmak zorunda kaldı. Araştırmacılar, chatbot’ların kendi …