DMZ Bilişim Teknolojileri - Bulut Koruması

Bulut Koruması

Bulut Koruması

Amazon

Amazon Web Servisleri (AWS) birçok işletmeler için uygulama kullanımı ile uygulama ve sunucu barındırma işlemleri için kullanılan pazar lideri bulut platformu sağlayıcısıdır. Üçüncü parti yönetimin lokal ağa entegre edilmesiyle birlikte üstesinden gelinmesi gereken yeni riskleri doğurur. Authlogics for AWS, Amazon üzerinden kullanılan hizmetlere yönelik kapsamlı MFA ve SSO sağlamaktadır

Microsoft

Microsoft Azure ve Office 365 gibi herkese açık bulut hizmetlerini kullanmak birçok işletmeye sayısız avantaj sağlamaktadır. Fakat öte yandan yetkisiz giriş yapmaya çalışan saldırganlar için daha fazla fırsat oluşturmaktadır. Bu uygulamalara yönelik MFA entegrasyonu güvenliği arttırmak için kritik bir eylem olsa da, bunu uygulayabilmek bir işletme için karmaşık ve çeşitli işlemler gerektirebilmektedir.

Bulut Doğrulamanın Önemi

Bulut için doğrulama kritik bir konudur ve birçok uygulama ve hizmet kullanıma sunulmaktadır. Fakat bulut güvenliği denilince üzerinde durulması gereken birkaç konu mevcuttur:

1.

Birincil kullanıcı hesapları nerede konumlanmıştır? Lokalde? Bulutta?

2.

Doğrulamayı çalıştırmak için en güvenli ve uyumlu konumunuz neresidir? Lokal? Bulut?

3.

Korumak istediğiniz uygulamalar nerede? Lokalde? Bulutta?

Birçok işletme lokalde bulunan AD (genelde Microsoft AD) ile başlar. AD genel olarak Office 365 veya Azure’a kopyalanır fakat AD yine de birincil dizin olarak devam eder. AD’nin bulut üzerinde senkronize edilmesi sorunlu bir süreçtir ve genel olarak bu işten kaçınılmaktadır.
Doğrulama işlemi herkese açık olan bulut platformlarında çalışabilir ve genelde lokalde kurulu bir yazılıma ihtiyaç duyar ve bu yazılım lokalde buluta yönelik proxy taleplerinde bulunur. Eğer bulut platformuna erişim mümkün değilse lokal uygulamalara ulaşımınız da engellebilir.
İşletmelerin hem lokalde hem de bulutta uygulama kullanması yaygın bir davranış modelidir ve uzun bir süre daha MFA çözümleri bu iki platforma destek vermek durumundadır.
Authlogics mevcut lokalde bulunan AD’nizi kullanır ve ek bir senkronizasyon işlemine ihtiyaç duymaz ve kullanıcı verilerine tam olarak hâkim olmanızı sağlar. Authlogics doğrulama servisleri lokalde veya özel bulut platformunda sanallaştırmaya uygun bir şekilde çalışır. Bu sayede size hem merkezi bir yönetime hem de her yerden erişim olanağı sağlar. Tüm servisler, klasik lokal protokollere destek sağlar ve ek olarak özel proxy servislerine ihtiyacınız olmadan modern bulut tabanlı protokollere yönelik destek alabilirsiniz.