DMZ Bilişim Teknolojileri - Yedekleme

Yedekleme

Veriyi yedekleme fikri yeni değildir fakat bir çok işletmenin yürürlükte olan bir yedekleme çözümü bulunmamaktadır. Günümüzün siber suç, hackleme ve fidye yazılımı gibi tehditleri ortada olduğu sürece yedekleme planı edinmeden iş yürütmek son derece tehlike bir durum ortaya çıkarır.

Yedekleme Nedir?

Veri yedekleme bilgisayar ya da sunucunuzda bulunan dosya ve uygulamaların fiziksel bir kopyasını almaktır. Eğer veri kaybı oluşursa, yedek dosyanızı alıp, en son yedek aldığınız noktadan verilerinizi geri kazanabilirsiniz. Burada anahtar ifade “en son yedek aldığınız nokta”dır. En son aldığınız yedekten sonra oluşabilecek yeni verileri kaybedersiniz.

Replikasyon Nedir?

Veri replikasyonu, veri yedeklemeden farklıdır. Veri replikasyon süreci neredeyse anında gerçekleşir çünkü dosya kopyalama işlemi gereksiz görevlerle bölünmeden gerçekleştirilir. Veri replikasyonu işlemi verilerinizin anlık olarak fotoğrafını çekmek suretiyle gerçekleşir ve neredeyse anında geri yükleme yapabilirsiniz. Verinizin ikizleştirilmesi hızlı bir şekilde olur ve sadece saniyeler alır.